Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-07-01 17:02:27
Autor zdjęcia/źródło: Jamie Street / Unsplash
Rozszerzanie diety niemowlaka o sezonowe warzywa i owoce jest zalecane przez ekspertów i dietetyków dziecięcych. Pochodzenie owoców i warzyw, którymi karmimy niemowlęta po 6 miesiącu życia, ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Wiadomo, że najpewniej sięgać po własne zbiory które samodzielnie doglądaliśmy i co do których mamy pewność, że nie były pryskane niebezpiecznymi chemikaliami. Jakie warzywa i owoce warto hodować samodzielnie, by w sezonie nie zabrakło witamin i minerałów w diecie naszego dziecka?
Mały ogródek wcale nie musi mieć małych możliwości. Jeśli umiejętnie zaplanujemy miejsce na owocowe krzewy, możemy cieszyć się całkiem pokaźnymi zbiorami w sezonie. Co warto posadzić w małym ogródku?
Jagoda kamczacka – średniej wielkości, niewymagający krzew, którego owoce zawierają w sobie więcej witaminy C niż cytryna. Jagoda kamczacka nazywana jest „owocem życia” wspiera ukłąd odpornościowy, skutecznie zwalcza zakażenia bakteryjne, wspomaga układ trawienny. Zawiera też witaminy z grupy B, magnez, fosfor, wapń i potas. Jagodę kamczacką można dodać do porannego musli lub koktajli zdrowotnych. W zależności od odmiany, może mieć słodkawy lub lekko cierpki smak.
Borówka amerykańska – niewielki krzew ze słodkimi borówkami, bogatymi w potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, selen oraz cynk, a także witaminę C. Borówka amerykańska to także źródło polifenoli, fitoestrogenów, antocyjanów oraz błonnika. Wspaniale smakuje jako składnik musli, tart ale i całkiem samodzielnie.
Maliny – jeden krzew w zupełności wystarczy, by sezonowo nazbierać malin na pyszną tartę lub śniadanie z jogurtem i płatkami dla bobasa. Mało znanymi właściwościami malin są właściwości zwalczania biegunki czy gorączki. Do tego są bogatym nośnikiem magnezu, wapnia i żelaza.
Poziomki – urocze i atrakcyjne w domowym ogródku, mają wspaniałe właściwości zbijające gorączkę. Owoce poziomki sprzyjają też leczeniu chorób i stanów zapalnych dziąseł i przyzębia a jej liście wspomagają gojenie się ran. Do tego pysznie smakują.
Pomidorki koktajlowe – łatwe w uprawie, wymagają tylko stałego nawodnienia. Ich zastosowanie jest wszechstronne, a do tego pięknie wyglądają na gałązkach. Popularne koktajliki są szlachetniejszą wersją tradycyjnych pomidorów i zawierają pokłady białka, tłuszczy, węglowodanów, błonnika i witamin, w tym na czele witaminę A, witaminy z grupy B ( B1, B2, B3, B6 i B9), witaminę C, E i K oraz minerały - cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo.
Groszek cukrowy – wspaniały przy rozszerzaniu diety niemowlaka, słodki zmiennik batata (wiodących słodkich warzyw, które dzieci uwielbiają). Można go jeść na surowo i razem ze strączkiem, choć to raczej wersja dla dorosłych. Groszek cukrowy dba o nasze oczy. Jest także bogaty w witaminy C, B i K.
Agrest – pyszny i bogaty w luteinę czyli silny przeciwutleniacz, chroniący przed chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami oczu (naturalny filtr UVA i UVB). Najcenniejsza jest odmiana czerwona.
Czarna porzeczka – oaza witaminy C (czterokrotnie więcej niż w pomarańczach). Obniżają one poziom cholesterolu we krwi, hamują rozwój miażdżycy naczyń i stabilizują ciśnienie tętnicze. Flawonoidy zawarte w czarnej porzeczce działają także oczyszczająco, ułatwiając usuwanie szkodliwych metali ciężkich dla organizmu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.